Jedna z prvních věcí, kterou jsem si tady koupil bylo kolo, protože jsem z Olomouce zvyklý skoro všude jezdit na kole. Raleigh je bohužel, na rozdíl od Olomouce, docela kopcovité a ty vzdálenosti jsou taky jiné, takže, abych mohl občas někam na výlet a nemusel si neustále půjčovat auto v půjčovně, což je dost drahé, jsem se rozhodl, že bych si asi chtěl koupit i nějaké starší auto. Myšlenka prostá, ale její provedení pro cizince v USA docela náročná…
Pro dlouhém zjišťování, googlování, ptaní se, apod. jsem byl všude ujištěn, že i jako cizinec si můžu v pohodě v USA auto koupit – ok, jdu na to! Očividně nemám na nové auto, takže jsem se poohlížel po starších autech – opět Craigslist, ale i třeba Facebook Marketplace, kde jsem nakonec vybral dvě auta. Podle review prodávajících jsem se rozhodl pro Pontiaca z roku 2001 (ano 20 let staré auto). Domluvil jsem si zkušební jízdu, ukecal snížení ceny (nakonec jsem zaplatil 1750 USD) a auto si ve čtvrtek koupil. Věděl jsem, že abych si mohl auto registrovat, tedy získal místní registrační značku, musím mít auto pojištěné. První kroky tedy vedly do agentury, která dělá pojištění aut. Nějakou chybou v systému mi naskočilo 20 let zkušeností s řízením auta a tím pádem i super premium (20 let jsem neboural 😊 ) a pojištění nakonec bylo asi 1/5 toho, kolik bych platil jako „new driver“. Natěšený tímto úspěchem jsem jel rovnou na DMV (department of motor vehicles), kde mě paní dost zpražila tím, že MUSÍM mít místní řidičák, abych si mohl auto nechat registrovat!!!
Takže jsem celou noc studoval „Drivers manual“, abych mohl v pátek udělat testy a jízdy a získal North Carolina řidičák. Během studování předpisů jsem ale narazil na kličku – North Carolina vydává také něco, čemu říkají „non operator ID“, což je vlastně občanka – tedy doklad totožnosti, který Vám neumožňuje řídit auto – většina Američanů má jako ID řidičák. Toto ID vydává také DMV, kde se sice můžete objednat online, ale nejbližší termíny mají v polovině listopadu. Druhá možnost je „walk-in“ takže přijdete a čekáte, jestli na Vás zbyde místo po někom, kdo nepřišel na domluvený termín. DMV otvírá v 7:00, já si přivstal a byl tam v 6:38, i tak jsem byl až 9. v pořadí…To znamenalo, že jsem čekal 4h!!! než jsem se dostal na řadu, ale poté se mi podařilo vyřídit si „non operator ID“, která je zdarma a na základě které jsem si mohl zaregistrovat své auto – řídit ho taky můžu po dobu 12 měsíců na základě mezinárodního řidičáku.
Takže mám AUTO!!! Můžu jet příští víkend volit do Washingtonu, můžu vyzvednout holky na letišti, můžu jezdit na výlety, můžu konečně na nákupy pro větší věci, apod… Můj cíl je ho za půl roku prodat, ideálně za alespoň polovinu ceny, což by bylo super. Tak jak tak je to stále levnější, než si co 2 týdny půjčovat auto na víkend (to stojí od cca 150 USD na 2 dny ☹ ).
