Mám za sebou první týden v USA, takže jsem se rozhodl sepsat něco málo jak probíhalo „velké stěhování“ a první týden zde.

V první řadě je potřeba říct, že jsem zde na Fulbrightově stipendiu, což je skvělá možnost, jak realizovat výzkum v USA, ale je to opravdu běh na dlouhou trať. Já o svém Fulbright projektu začal vážně uvažovat cca dva roky zpět, asi před rokem a půl jsem zkontaktoval profesora v USA (původně jsem plánoval jet do San Diega, skončil jsem v Raleigh (NC)), no a asi před rokem jsem podal přihlášku, takže vidíte, že ten proces je opravdu na dlouho a je potřeba opravdu plánovat.

Mimo hromady administrativních záležitostí, které musíte před odjezdem vyřešit (medical report, visa, apod.) je asi klíčovou záležitostí ubytování v USA. To, že hledat ubytování na jiném kontinentu online, bez místní adresy, telefonního čísla či „credit history“ je docela náročné, asi není příliš překvapivé. Představte si, jak by to fungovalo v ČR, kdyby si chtěl třeba Egypťan pronajmou byt v Olomouci přes email, bez českého účtu či adresy v ČR.

Po docela dlouhém hledání přes Craigslist, Apartmets.com či SabbaticalHomes.com jsme vybrali několik kandidátů – podmínky byly docela jednoduché – blízko kampusu (ideálně v docházkové vzdálenosti), levné, ideálně blízko nějakého parku. Bohužel náš rozpočet nám úplně nedovolil dodržet všechny podmínky – protože to by naše ubytování stálo tak cca 3000 USD/měsíc.

Během hledání jsme narazili také na několik „podivných“ inzerátů typu – „byt je volný, pošlete mi 800 USD deposit na tento PayPal, do poznámky dejde „gift“, abyste to nemuseli danit“, apod. U takových inzerátů většinou nešel majitel nikde dohledat, či email nedával žádnou odezvu na googlu – což v 21. století je dost divné, že by člověk neměl žádnou digitální stopu?

Po eliminaci takový „výhodných“ nabídek zbyly seriózní apartment domy s cenami okolo 1500–2500 USD měsíčně (+ energie, + poplatky za uzavření smlouvy, apod.). Zajímavostí je, že pokaždé, když se hlásíte na nějaký byt, musíte zaplatit application fee, které je většinou 50–100 USD, jedná se o nevratný poplatek (i když Vás na byt nevyberou) a bez něj se nikam neposunete. Druhou zajímavostí je, že většinou neberou mezinárodní převody, ani platbu kartou 😀 , takže na platbu potřebuje americký účet, který si ale nezřídíte (většinou) bez americké adresy – Hlava 22?

Já to obešel pomocí služby Wise (většinou se používá na posíláni remitencí, je to podobné třeba jako Revolut). Takže jsem měl „americký“ účet a mohl tyto poplatky platit. Bohužel hned na první ubytování jsme s Lenkou neprošli „credit check“, a chtěli po nás doložit dostatečnou hotovost na účtu, což v tomto případě byl 36x nájmu, takže cca 1,5 milionu – pochopitelně na americkém účtu 😀 Po výměně několika nechápajících emailů, jsme to snížili na cca 300 tis Kč na americkém účtu, což už bylo realizovatelné, ale nakonec jsme se rozhodli najít si něco přívětivějšího a hlavně levnějšího.

Nakonec tedy bydlíme v malém 2+kk asi 10 minut chůze od kampusu za krásných 900 USD měsíčně + služby, které jsou kapitola sama pro sebe, protože aby Vám realitka předala klíče od bytu, musíte je (služby) mít přepsané na sebe – elektřina, voda, odpady a pojištění, což se zase na dálku dělá docela náročně. Nakonec se mi pomocí emailů a skypu podařilo zařídit online vše, až na vodu, a tak jsem klíče dostal hned první den – hurá!

Aby to nebylo tak jednoduché, tak většina bytů se v USA pronajímá jako holobyt (máte vybavenou většinou kuchyň + pračku a sušičku), jinak fakt NIC! Takže hned po příletu jsem se ubytoval na 2 noci v hotelu, pronajal si pick-up a objížděl obchody s nábytkem, abych měl alespoň matraci na zem, stůl a židle, nějakou skříňku na oblečení, talířky, hrnky, apod…

Nakonec tedy vše dobře dopadlo, bydlím, má i nějaké základní vybavení a můžu vyřizovat další formality – kartu na uni, auto, apod…o tom ale příště!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *